A Google is felzárkózik a Microsofthoz, azonban nem egy Bing 2.0-ra kell számítanunk. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan fog kinézni – és működni – a népszerű keresőmotor.
Ahogyan a Microsoft is – az OpenAI-al együttműködve – felszerelte keresőmotorját mesterséges intelligenciával (MI), úgy a Google is hasonlóan cselekszik – ám nem pontosan úgy, ahogyan a konkurens vállalat, azaz a Microsoft tette. Ugyanis Nem chatbottal bővíti a Google a világ legismertebb keresőjét, inkább „tippekkel” és „összefoglalókkal”.
Liz Reid, a Google keresésért felelős alelnöke be is mutatta a felturbózott Google-t. A keresőmotorba beírta: „Miért olyan népszerű még mindig a kovászos kenyér?”, a Google pedig a találatok fölött egy kis négyzetben azt is részletezte, hogy milyen jó ízű a kovász, és milyen egészségügyi pozitívumai vannak. Emellett a keresőmotor azokat a linkeket is megjelenítette, amelyek alátámasztják a mondatait. A Google ezt „mesterségesintelligencia-pillanatképnek” nevezi – derül ki a The Verge írásából.
Emellett azt is kérhetjük a Google-től, hogy részletesebben mutasson rá a forrásaira. Reid szerint ez a különbség a Google és más vállalatok által használt MI között. (Természetesen nem említett nevet, de sejthetjük, melyik vállalatra gondolhatott elsősorban.)
„Azt szeretnénk, hogy amikor az MI-nk kijelent valamit, azt is mindenképp közölje velünk, hogy az információ milyen forrásból származik, és hol lehet bővebben olvasni a témában”.
Ezután Reid vezeték nélküli hangszórók potenciális vevőjelöltjeként tesztelte a keresőmotort. Ezúttal a rövid összefoglaló azt részletezte, hogy mire kell odafigyelni egy ilyen hangszóró vásárlásánál, amennyiben a számunkra legideálisabb megoldást keressük: akkumulátor-üzemidő, vízállóság, hangminőség. Emellett szűrni is lehet, például bizonyos árkategóriák között.
Forrás: Google
A The Verge szerint így fog kinézni a Google keresési oldala. A mesterséges intelligenciával felturbózott keresőmotor színes, és semmiben sem hasonlít az eddig megszokott Google keresőre.
A használatához azonban meg kell felelnünk egy-két kikötésnek: ahhoz, hogy hozzáférjünk ehhez az MI-funkcióhóz, be kell jelentkeznünk a Search Generative Experience (röviden SGE) nevű új funkcióra, amely a szintén új Search Labs nevű funkció része. Nem minden keresésre érkezik majd MI-válasz – az AI csak akkor jelenik meg, ha a Google algoritmusai úgy ítélik meg, hogy érdemes javaslatokat tenni a témában.
A The Verge munkatársa azonban azt állítja, hogy tesztelései során az MI akkor is megjelent, ha csokis kekszre, Adele-re, a közeli kávézókra vagy 2022 legjobb filmjeire keresett. A Google vezetői azt nyilatkozták, hogy az SGE egy kísérlet. De azt is világosan kijelentették, hogy az emberek keresési módjának hosszú távú, alapvető változását látják az új projektükben.
„A keresési találatok tetején megjelenő kis tippdoboz a Google részéről apró lépésnek tűnhet a Microsoft Bing újratervezéséhez vagy a ChatGPT-hez képest. Az SGE azonban az első lépés lehet afelé, hogy teljesen újragondoljuk azt, hogy hogyan keresünk” – fejti ki véleményét a The Verge.
Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a Google-nek valószínűleg a keresések felturbózása anyagilag is jobban megéri, hiszen bevételeinek hatalmas részét képezi a Google keresőmotor. Ennek tudatában nem meglepő, hogy a keresőmotort fejlesztik a Google Bard helyett.
Sosem volt még ilyen egyszerű kijátszani rendszereket, mint az MI megjelenése óta – és ez alapjaiban rengetheti meg többek között a globális pénzügyi biztonságot. A bűnözők már most is hatékonyan alkalmazzák a mesterségesintelligencia-eszközöket, miközben a pénzügyi ellenőrző rendszerek többsége még mindig a jelenlegi – nem pedig a közelgő – fenyegetésekre van felkészítve.
A Google energiaigénye olyannyira elszállt, hogy az internetes óriás most már fúziós energiát is hajlandó vásárolni jövőbeli adatközpontjaihoz. A techvállalat ugyanis elismerte, hogy a kibocsátásai 50 százalékkal nőttek 2019 óta, miközben az adatközpontok energiafogyasztása 2020 óta megduplázódott.
A mesterséges intelligencia segítségével kifejlesztett festék akár 5–20 fokkal hűvösebbé teheti az épületeket a normál festékhez képest a legnagyobb hőség idején is.
Hol tart Magyarország az MI nyújtotta lehetőségek alkalmazásában? Mely szektorokat érinti ez a technológiai áttörés a leginkább? Hogy áll e terület jogi szabályozása? Utánajártunk.
A szövetség tagállamai 2035-ig GDP-jük 5 százalékát fordítanák védelmi célokra, ezzel minden korábbi kötelezettségvállalást felülmúlva. A bejelentés politikai üzenete egyértelmű. De vajon a számháború mögött valódi kapacitásbővítés húzódik, vagy ez pusztán egy szimbolikus gesztus a szövetség kohéziójának demonstrálására?
p
1
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 4 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.